میلگرد بستر چیست؟

میلگرد بستر (Bed joint Reinforcement) المانی فولادی است که در بند بستر دیوار قرار میگیرد. اگرچه میلگرد بستر میتواند یک میلگرد آجدار معمولی باشد، لیکن معمولا میلگردهای بستر به دو صورت ساده و یا آجدار می باشند که توسط یک مفتول میانی به هم متصل هستند.

کاربرد میلگرد بستر چیست؟

برای تولید میلگرد بستر از شیوه جوشکاری مقاومتی کمک گرفته می شود. در این روش از این محصول برای استحکام و مسلح نمودن سازه ها در برابر زلزله استفاده می گردد اصولاً سازه هایی که به صورت آجری یا سفالی ایجاد شوند مقاومت لازم در برابر زلزله را ندارد بر همین اساس باید به گونه ای مستحکم گردند که بتوانند فشارهای وارده از زلزله را تحمل نموده و دچار آسیب‌ های جدی نشوند. میلگرد بستر دقیقاً همان گزینه ای است که می تواند این ویژگی را به ارمغان آورد.
دیوارهای سفالی یا آجری، دیوارهای باربر، دیوارهای غیر باربر و غیره همگی می توانند بستری برای قرار گرفتن میلگرد باشند این محصولات بر اساس استانداردهای بین‌ المللی ASTM آمریکا ، در قطر ۴ میلی متر به صورت آج دار با پوشش گالوانیزه، در عرض های ۱۱ و ۵ سانتی متر تولید و روانه بازار می گردند. این سوال پیش می‌ آید که چرا از شیوه های دیگر برای مستحکم سازی ساختمان گرفته نمی شود؟ باید بدانید که در سازه های آجری یا سازه های سفالی اشکالاتی وجود دارد که میزان مقاومت سازه تحت الشعاع قرار می گیرد حالا برای رفع این عیب از میلگردهای بستر کمک گرفته می شود. این میلگردها اصولا در میان دیواره ها تعبیه می شوند.

تاریخچه تولید میلگرد بستر

تاریخچه میلگرد بستر به اروپا اشاره دارد در سال  1813 میلادی این محصول در آمریکا طراحی و برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت محبوبیت و کاربرد محصول مذکور موجب گردید که به سرعت در بازار های فولادی اروپا کانادا و غیره نیز مورد استفاده قرار گیرد در سال 1392 شمسی استفاده از میلگرد بستر به صورت رسمی در آیین نامه ساختمانی تدوین گردید و پس از آن مهندسان با روی گشاده از این محصول استقبال نموده و در سازه ها استفاده کردند.

محاسبه میلگرد مورد نیاز ساختمان

حالا سوال اینجاست که چطور تشخیص دهیم برای انواع دیوار ها و مستحکم سازی آنها از چه میزان میلگرد استفاده کنیم؟ در آیین نامه ملی ساختمان دو تکنیک برای محاسبه میزان میلگرد بستر مورد نیاز برای مسلح سازی دیواره ها ارائه گشته که در ادامه به شرح مفصل هر دو خواهیم پرداخت.
 1. در شیوه ی اول با بررسی دیوار ها می توان میزان مقطع مورد نظر را تخمین زد.
 2. در شیوه دوم بر اساس ارتفاع دیوار یعنی در ازای هر مقدار مشخص ارتفاع، یک شاخه میلگرد مفتولی بستر تعبیه می گردد. (اصولا 40 سانتی متر)

مزایا و جزئیات میلگرد بستر

 • کنترل عرض و فاصله ترک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ های حاصل از جمع‌ شدگی و تغییر شکل‌ های حرارتی
 • بیشتر شدن استقامت و شکل پذیری خمش خارج از صفحه دیوار
 • بیشتر شدن استقامت برشی درون صفحه دیوار
 • بیشترشدن انسجام دیوارها در حال زلزله و جلوگیری از ریزش برون صفحه
 • بهتر شدن شکل پذیری دیوار
 • به وجود آمدن اتصال مکانیکی برای نمای بنایی(آجری یا سنگی)
 • عدم نیاز به استفاده از واحدهای بنایی با هندسه ویژه
 • نیاز نبودن به تغییر ساخت دیوار
 • متصل کردن دیوارهای دو لایه به یکدیگر
 • تامین تسهیلات مورد نیاز اطراف بازشوها
 • طول وصله و طول کم به خاطر کوچک بودن قطر مفتول و ساختارشبکه ای میلگرد بستر
 • افزایش شکل پذیری دیوار و در نتیجه مقاومت در برابر ارتعاشات زمین لرزه

نحوه اتصال میلگرد بستر

1 قبل از دیوارچینی باید بست محصول را به صورت افقی به سازه متصل نماییم. نصب بست به اسکلت فلزی توسط تفنگ و میخ مخصوص فلز و یا توسط جوش به صورت حداقل مجموع 4 سانتی متر در چهار طرف بست متصل می شود. جهت اجرای بست در اسکلت بتنی می توان از تفنگ و میخ مخصوص بتن و یا پیچ و رول بولت استفاده نمود. پیشنهاد می شود طبق آیین نامه قرار گیری میلگرد بستر هر 50 سانتی متر در نظر گرفته شود.

 

2 سپس هنگام دیوارچینی 20 سانتی متر انتهایی میلگرد بستر 90 درجه خم شده و مستقیما درون بست قرار می گیرد. در نهایت میلگرد بستر درون رج مورد نظر روی بلکها قرار گرفته و حداقل 1.5 سانتی متر ملات روی میلگرد بستر تا روی بست اجرا می گردد.
3 برای دیوارهای با طول بیشتر از 3.6 متر همپوشانی به طول 25 سانتی متر یا 75 برابر قطر میلگرد اجرا می گردد و توسط مفتول بسته می شود.
4 جهت نصب در ساختمان های بنایی نیازی به اجرای بست نیست و فقط میلگرد بستر طبق ضوابط بالا درون رج ها قرار می گیرد.
جهت اطلاع از قیمت میلگرد بستر و اطلاعات تکمیلی در خصوص این محصول با کارشناسان milgerdbastar از طریق شماره تلفن 33684855-086 تماس حاصل فرمایید.

 

milgerdbastar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست